Nakit dolazi u dodir sa kožom, skuplja razne nečistoće, masnoće, mrtve ćelije kože kao i kamenac iz vode, sa kojom neminovno dolazi u dodir. Da bi uvek ostao lep, sjajan i da bi mogao da ispunjava svoju funkciju, tj. da nas ulepšava i ističe, potrebno ga je redovno održavati.
Generalno, nakit se najbolje čisti četkicom za zube ili malom slikarskom četkicom i kvalitetnim tečnim deterdžentom. Posle toga treba ga obrisati, izglačati mekom, vlažnom, a potom sasvim suvom krpom.
Međutim, postoje i neki trikovi koji pomažu u održavanju nakita. Ovde ćemo navesti par trikova, uz čiju pomoć ćete uvek imati lep i sjajan nakit koji ćete sa ponosom nositi:
Nakit od bisera:
Preporučuje se da se biseri nose što češće, jer kiselina iz naše kože održava njihov sjaj.
Bisere koji su požuteli treba uronite na dva minuta u mlako vinsko sirće, a potom u mlaku čistu vodu. Posle toga ih treba ostaviti da se osuše na čistom, mekom peškiru.
Platina je izuzetno trajan metal. Čisti se vodom, pomešanom s deterdžentom ili specijalnim sredstvom za čišćenje zlata.
Nakit od bakra:
Bakar vremenom gubi sjaj. Najbolje se čisti deterdžentom za sudove. Ako se na nakitu primete mrlje, prvo ih treba uklonite vatom namočenom u sirće i so. Dodatni sjaj bakar dobija ako se istrlja limunovom korom.
Nakit od korala:
Koral se može osvežiti pranjem u maslinovom ulju. Ako je koralna ogrlica čista, ali je izgubila sjaj, treba je ostaviti da stoji par sati u zamrzivaču.
Nakit od srebra:
Srebro se čisti krpicom za srebro, koja se može kupiti u juvelirnicama ili bolje snabdevenim supermarketima. Međutim, može se očistiti i uz pomoć sredstava koja imamo u kući.
Potamneli srebrni nakit se čisti limunom ili namoči u vodu u koju je dodata soda bikarbona. Takođe se može oćistiti ako se potopi u šoljicu sa jogurtom i ostavi najmanje 12 sati, posle čega se opere mlakom vodom i istrlja četkicom za zube.
Svaki komad nakita treba čvrsto istrljati, a zatim ga osušiti mekom suvom krpom ili komadićem vate. Pepeo od drveta izvrsno čisti srebrni nakit koji ima ukrasno kamenje. Pepelom se pospe srebrni deo nakita, a zatim se ukloni mekom krpom, nežnim trljanjem.
Filigranski srebrni nakit se čisti mešavinom alkohola i talka (pudera). Mešavina se utrlja četkicom u sva udubljenja, iščetka se i na kraju se izglača krpom.
Nakit od zlata:
Zlato do 18 karata čistoće tamni kao i srebro. Čisti se vodom u koju je rastvoren prašak. Može se upotrebiti i amonijak rastvoren u vodi. Opran komad nakita se osuši mekom suvom krpom.
Zlatno prstenje bez kamena se može uroniti nakratko u alkohol i lagano iščetkati.
Nakit od žada i ćilibara:
Ćilibar i žad se čiste alkoholom ili apotekarskim benzinom. Posle čišćenja ih treba premazati sa malo maslinovog ulja. Višak ulja se uklonja jelenskom kožicom, koja ima odličnu moć upijanja i daje sjaj (koriste je vozači za brisanje stakala, a može se kupiti na svakoj bolje opremljenoj benzinskoj pumpi).
Nakit od dragog kamenja:
Drago kamenje poput dijamanta, safira i rubina veoma je otporno. Dovoljno ih je iščetkati novom četkicom za zube namočenom u toplu vodu u koju je rastvoren deterdžent. Preporučujemo da to radite u maloj posudi kako nakit ne bi upao u slivnik.
Nakit od problematičnog dragog kamenja – opal, smaragd:
Drago kamenje, kao što su opal i smaragd, imaju pukotine u koje prodire voda. Zato ih nikad ne treba uranjati u vodu ili bilo koje drugo sredstvo za čišćenje. Preporučujemo da nakit od ovog dragog kamenja prepustite profesionalcima.
Nakit od slonovače:
Nakit od slonovače se održava poput naših zuba-zubnom pastom i četkicom. Istrlja se, ispere vodom i osuši.
Može poslužiti i vlažna četkica namočena u sodu bikarbonu. Time se skida žutilo koje se na slonovaču nahvatalo zbog starosti.
Održavanje nakita uz pomoć ultrazvučne kadice:
Pored gore navedenih trikova za održavanje nakita, postoji još jedan način. To je održavanje nakita uz pomoć ultrazvučne kadice. Kadice se razlikuju po zapremini, ali im je zajednički način delovanja.
Nakit se stavlja u kadicu u kojoj se nalazi prethodno pripremljeni rastvor za čišćenje (što zavisi od vrste nakita). Uključivanjem, kadica emituje talase iz oblasti ultrazvučnog spektra izazivajući kavitaciju rastvora za čišćenje, čime se nečistoće skidaju sa nakita i sa najnepristupačnijih mesta. Cena kadica koje po zapremini zadovoljavaju za održavanje nakita se kreće oko 50 EURA. To stvarno ne bi trebalo da predstavlja neki izdatak za nekoga do drži do sebe i želi da uvek ima besprekoran nakit.